See Mulari on Wiktionary
{
"etymology_text": "Possibly from the same origin as mylläri or less likely from maalari.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mulari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mulari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mulari",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mular",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Mulari-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmulɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈmulɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-ulɑri"
}
],
"word": "Mulari"
}
{
"etymology_text": "Possibly from the same origin as mylläri or less likely from maalari.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mulari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mularikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mularittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mularittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mulari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mulari",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mular",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ulɑri",
"Rhymes:Finnish/ulɑri/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmulɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈmulɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-ulɑri"
}
],
"word": "Mulari"
}
Download raw JSONL data for Mulari meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.